Co o Dětském průvodci říkají děti?

 

,,Je to tu super protože vám a hlavně dětem to moc pomůže a nebudete se tu nudit je tu spousta her. A pro rodiče když se rozvádějí? Tak buďte vstřícní k dětem a přeju vám málo hádek a pěkný život."

  „Přála bych si, aby mamka a taťka byli zase spolu a já byla šťastná."

  ,,Chtěla bych mít stejná práva, jako rodiče a říct jim, co cítím a co si přeji“

 

Jak jsme vznikali?

Nápad vytvořit kroužek/program pro děti, které procházejí změnou a to v důsledku rozvodu nebo rozchodu rodičů, vznikl v roce 2012, v době, kdy pro mne jako sociální pracovnici ve Fondu ohrožených dětí Olomouc rozvodové kauzy představovaly největší procento případů, které jsme museli intenzivně řešit. Zájem pomoci dětem, které se ocitly v situaci, která je jak pro rodiče tak i samotné děti velmi stresující a obtížná, byl natolik velký, že jsem tak do České republiky vnesla ojedinělý program pro děti. Kromě pracovní zkušenosti jsem měla i vlastní zkušenost s rozvodem rodičů právě v tomto dětském období, kdy jsem se jako dítě cítila zmatená, naštvaná, obávala jsem se o svoji pozici ve školním kolektivu a měla jsem strach o svých pocitech mluvit. V této době, kdy jsem rozvod rodičů, jako malá holka prožívala, nebylo zcela běžné, že se rodiče rozvedli. Měla jsem pocit, že mi jeden z rodičů navždy odešel a bylo pro mne těžké se s touto změnou vyrovnat. 

Při tvorbě programu jsem navázala spolupráci se sociální pracovnicí z USA paní Sylvií Margolin, se kterou jsem svoje úvahy konzultovala a ona mi pomohla moje myšlenky a nápady převést do praxe. Pro vytvoření osnovy pro program mi byla inspirací zahraniční literatura, zejména kniha od autorky Marge Heegard ,,When Mom and Dad Separate". 

                 Tereza Vránová (roz.Dlouhá), předsedkyně spolku